Nadzór autorski – definicja, zakres i zmiany w projekcie. Wiedza w pigułce

Nadzór autorski – definicja, zakres i zmiany w projekcie. Wiedza w pigułce

Nadzór autorski to ważny element procesu budowlanego oraz wykończeniowego, zapewniający zgodność realizacji inwestycji z oryginalnym projektem. Jego celem jest ochrona autorskich praw twórcy, ale także nadzór nad wprowadzanymi zmianami, które mogą wpłynąć na finalny wygląd i funkcjonalność budynku bądź wnętrza. W tym artykule omówimy definicję nadzoru autorskiego, jego zakres, a także podpowiemy, jak sobie radzić z ewentualnymi problemami.

Co to jest nadzór autorski? Definicja, którą warto znać

Nadzór autorski jest jednym z kluczowych elementów procesu budowlanego bądź wykończeniowego. Pozwala projektantowi kontrolować, czy realizacja inwestycji przebiega zgodnie z jego wizją oraz zatwierdzonym projektem. To forma ochrony autorskich praw majątkowych projektanta, ale również mechanizm, który zapewnia utrzymanie estetycznych, funkcjonalnych i technicznych założeń projektu. 

Projektant, pełniąc nadzór autorski, ma obowiązek nadzorować postęp prac wykończeniowych, wydawać zalecenia, a także opiniować zmiany w projekcie, które mogą mieć wpływ na finalny efekt wizualny

Nadzór autorski nad projektem prowadzić mogą np. studia, którym powierzyłeś zadanie zaprojektowania wnętrza czy budynku. Przykład? Studio projektowania wnętrz z Wrocławia Monana regularnie wizytuje nadzorowane przez siebie realizacje, by mieć pewność, że wszystko przebiega zgodnie z planem. W ofercie studia mamy znaleźć można dwie formy nadzoru: nadzór autorski i nadzór “pod klucz”. W przypadku tej drugiej formy projektant może przejąć rolę inwestora w zakresie całej logistyki zamówień, koordynacji prac wszystkich wykonawców biorących udział w realizacji projektu (np. szklarz, stolarz, kamieniarz czy metaloplastyk).

Zakres nadzoru autorskiego

Zakres nadzoru autorskiego obejmuje kilka istotnych zadań, które mają na celu utrzymanie spójności pomiędzy wizją projektanta a realizacją inwestycji. Projektant w ramach nadzoru ma prawo do regularnego wizytowania placu budowy czy lokalu, by ocenić postęp prac. 

Jego zadaniem jest również kontrola zgodności wykonawstwa z dokumentacją projektową pod kątem aspektów zarówno technicznych, jak i estetycznych. Jeżeli w trakcie realizacji pojawiają się sytuacje, które wymagają zmian w projekcie – czy to z przyczyn technicznych, czy związanych z wymaganiami inwestora – to właśnie projektant decyduje, czy takie zmiany są dopuszczalne, oraz w jaki sposób mogą być wprowadzone. Co ważne, w nadzorze autorskim studio projektowe nie bierze odpowiedzialności za odbiory dostaw materiałów wykończeniowych bądź transport na budowę – logistyka zamówień dalej pozostaje po stronie Inwestora.

Nadzór autorski studia projektowania wnętrz

Warto pamiętać, że pełniące nadzór autorski studio projektowe nie posiada uprawnień, żeby ponosić odpowiedzialność za bezpieczeństwo użytkowania budynku, nie może też ingerować w projekt architektoniczny bez akceptacji i rysunków zamiennych konstruktora bądź architekta. Jaki jest więc zakres nadzoru w takim przypadku? Studio przede wszystkim ustalam kwestie dotyczące wykończenia detali czy zgrania prac na styku różnych branż. Jeśli rozwiązanie tych kwestii nie jest to możliwe z poziomu samego projektu, robi się to właśnie podczas nadzoru. To też idealna okazja do tego, by przedyskutować z klientami konkretne rozwiązania i założenia projektowe, których często nie są w stanie zrozumieć  z poziomu rysunków technicznych. Również wykonawcy niepotrafiący ocenić kwestii estetycznych mogą zwrócić się do projektanta jako głównej osoby, która wdraża projekt zgodnie z założeniami. 

Umowa o nadzór autorski. Co warto wiedzieć na ten temat?

Zawarcie umowy o nadzór autorski jest krokiem, który precyzuje obowiązki oraz prawa zarówno projektanta, jak i inwestora. Umowa powinna jasno określać zakres działań, jakie będzie wykonywał projektant podczas trwania inwestycji, a także częstotliwość jego wizyt na placu budowy czy w lokalu. Ważnym elementem umowy jest także ustalenie wynagrodzenia za nadzór autorski, które może być naliczane w zależności od ilości wizyt, procentowo od kosztów całej inwestycji lub ryczałtem – płatne za miesiąc nadzoru z góry lub dołu.

Niezwykle istotne jest określenie sposobu, w jaki będą wprowadzane zmiany w projekcie. Umowa o nadzór autorski powinna zawierać także informacje dotyczące odpowiedzialności projektanta za wydawane decyzje oraz ewentualnych konsekwencji w przypadku błędów. Natomiast jeśli klient nie decyduje się na wybranie pakietu z nadzorem autorskim pełnionym przez studio projektowe, musi się liczyć, że sam odpowiada za wdrożenie projektu oraz bieżące rozwiązywanie problemów na budowie. 

Nadzór autorski a zmiany w projekcie

Zmiany w projekcie są niemal nieuniknione podczas realizacji inwestycji budowlanej, a nadzór autorski odgrywa niezwykle ważną rolę w ich zatwierdzaniu i wprowadzaniu. Zmiany mogą wynikać z różnych przyczyn, takich jak np. konieczność dostosowania projektu do warunków technicznych.

W każdym z tych przypadków to właśnie projektant, pełniący funkcję nadzoru autorskiego, decyduje, czy dana zmiana może być wprowadzona bez negatywnego wpływu na spójność projektu, niezależnie od tego, czy chodzi o budowanie nowego domu, czy o projekty wnętrza kuchni. Projektant ma obowiązek dokładnie przeanalizować, jakie konsekwencje niesie za sobą każda modyfikacja – zarówno pod kątem estetyki, funkcjonalności, jak i bezpieczeństwa użytkowania wnętrza lub budynku. 

Nadzór autorski odgrywa istotną rolę w każdej inwestycji budowlanej. Jego prawidłowe prowadzenie zapewnia nie tylko realizację wizji projektanta, ale również zgodność z przepisami prawnymi. Mamy nadzieję, że ten artykuł dostarczył Ci ważnych informacji, które pozwolą Ci uniknąć potencjalnych problemów i sporów na etapie budowy.

  • Monika Kamińska

    Doświadczona projektantka wnętrz specjalizująca się w tworzeniu unikalnych i funkcjonalnych przestrzeni – łącząc nowoczesne trendy z indywidualnymi potrzebami klientów. W pracy skupia się na dbałości o detale oraz kreatywnym podejściu do aranżacji wnętrz. Uwielbia dzielić się swoimi wskazówkami i poradami projektowymi, pisząc artykuły, które mogą dostarczać czytelnikom wartościowych informacji.